ІНТЕРВ'Ю | Linda Yueh 10 грудня 2010 р.

Китай та світ, яким він буде завтра

Лінда Юе (Linda Yueh), професор Лондонської бізнес-школи, яка також займається міжнародною корпоративною юридичною практикою у Нью-Йорку, Пекіні та Гонгконгу, у травні 2010-го року видала книгу "Економіка Китаю" (The Economy of China). В інтерв'ю, яке наведене нижче, вона відповідає на запитання про розвиток Китаю та вплив, який мали на цей процес різноманітні події.

Лінда Юе (Linda Yueh)
Лінда Юе
(Linda Yueh)
З.: Що мотивувало Вас написати "Економіку Китаю"?

В.: "Економіка Китаю" — це по суті історія Китаю та його економічного розвитку, починаючи з 1979-го року — тобто з того моменту, коли Китай почав дійсно впливати на глобальну економіку. Його вражаюче економічне зростання почалося із буття однією із найбідніших країн. Очевидно, що однією з причин став перехід від центрального планування до економіки, яка орієнтується на ринок.

Моєю метою було пояснити економічне зростання Китаю, наголошуючи на важливості інституційних реформ та трансформаційних процесців у цій країні.

З.: Ви говорите про інституційні реформи. Яким чином вони здійснювалися: формально чи неформально?

В.: Більшість інституційних змін були здебільшого неформальними. Китайці змогли здійснювати скажімо, сільськогосподарську діяльність без необхідності приватизації. Це не був приклад інституційної трансформації, яку можна спостерігати у багатьох перехідних економіках. У Китаю зміни були поступовами.

Якщо проаналізувати, які реформи на сьогодні потрібні Китаю — то йдеться в першу чергу про стабілізацію економіки, більш формальні інституційні зміни тощо.

З.: Наскільки несподіваним було те, що трансформація у Китаю була неформальною?

В.: Це дійсно було доволі несподівано, оскільки всі вважали, що зміни у такій великій країні як Китай можуть бути виключно централізованими і можуть відбуватися тільки під впливом потужного керівництва. Втім, Китай довів, що при введенні гнучкого і м'якого режиму, він цілком може продемонструвати і демонструє орієнтацію на ринок та ринкове регулювання.

Китайська влада дозволила ринку розвинутися — і цього було достатньо, щоб активно почало розвиватися підприємництво та цілі нові галузі і ринки.

З.: Ви вважаєте, що Китаю для розвитку необхідні правила західного типу?

В.: Безперечно. Тому що одним зі стереотипів, які стосуються Китаю, є те, що тут не діє верховенство закону, а тому неможливо створити стабільний ринок.

З.: Чи буде зростання Китаю продовжуватися? І якщо так, то як довго це відбуватиметься?

В.: Китай зіткнувся з багатьма викликами. Але він повинен продовжувати рухатися в бік відкритого ринку, керуючись чітко визначиними формальними принципами та правилами. Це надзвичайно важливо для глобально інтегрованої економіки. І якщо йому вдасться зробити це — тоді він отримає потенціал для трансформації, для можливості стати однією з найбільш розвинутих країн у світі.

З.: Говорячи про Китай, люди часто порівнюють його з Індією та Росією — двома іншими великими країнами, які також переживають значні зміни. Чи мають підстави такі порівняння?

В.: Порівняння з Росією цікаве, оскільки йдеться про заміну комунізму капіталізмом. Коли у 1989-му році комунізм в Росії втратив свої позиції — він дуже швидко був замінений приватизацією практично всіх сфер, якими раніше володіла держава. Натомість, зміни в Китаю були повільнішими, більш неформальними і почалися на десятиліття раніше.

Подібність же до Індії полягає тільки в тому — що Індія, як і Китай — це дуже велика країна з більше, ніж мільярдом наслененя.

З.: Як Ви оцінюєте майбутнє Китаю?

В.: Оптимістично, але з застереженнями. Це тому, що я не можу не бачити чимало доволі значних ризиків. Адже більшість змін у Китаю відбувалися у дуже складних умовах та в контексті державної власності, зі значною кількістю обмежень та регулювань вільного ринку — починаючи від роботи банків і закінчуючи управлінням бізнес-циклів та здатністю задовольняти очікування іноземних інвесторів.

Всі ці фактори дають деякі підстави для того, щоб турбуватися. Отже, на мою думку, у Китаю прекрасний фундамент для подальшого зростання, але є і значна кількість викликів, з якими йому доведеться зіткнутися на цьому шляху.

За матеріалами "China and the world of tomorrow", management-issues.
Скорочений переклад: Ярослав Федорак, MCUa.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Створення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світСтворення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світ
Ваш надійний тилВаш надійний тил
Надприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розумуНадприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розуму

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)