РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 14 листопада 2022 р.

Людина, яка зламала капіталізм

«Історія світу — це біографії великих людей», — писав шотландський історик XIX-го століття Томас Карлайл (Thomas Carlyle). У книзі «The Man Who Broke Capitalism: How Jack Welch Gutted the Heartland and Crushed the Soul of Corporate America — and How to Undo His Legacy» («Людина, яка зламала капіталізм: як Джек Велч випотрошив серце і розчавив душу корпоративної Америки — і як виправити його спадщину») бізнес-репортер The New York Times Девід Геллес (David Gelles) намагається реанімувати застарілу теорію лідерства «великої людини», але в досить дивний спосіб. Він називає покійного Джека Велча (Jack Welch), екс-CEO General Electric, — якого журнал Fortune у 1999-му оголосив «менеджером століття» — злим натхненником, що стоїть за низкою економічних негараздів, пов’язаних із диким акціонерним капіталізмом, але не приділяє достатньої уваги їх першопричинам.

The Man Who Broke Capitalism: How Jack Welch Gutted the Heartland and Crushed the Soul of Corporate America — and How to Undo His Legacy

Коли у 1981 році Велч очолив GE, це був не найкращий час в економічній історії Америки. Бум після Другої світової війни доживав останні дні: промислові гіганти падали під власною вагою, а іноземні компанії, особливо з Японії та Німеччини, вривалися на американський споживчий ринок зі швидкістю супермагістралей. GE, на той час одна з провідних компаній країни, також знемагала в умовах повільного зростання.

«Нейтронний Джек» скоротив чисельність персоналу та запровадив щорічну схему ранжування працівників, яка вимагала звільнення працівників, що перебували в найнижчому децилі. Бізнес-підрозділи компанії повинні були бути №1 або №2 на своєму ринку, інакше вони були «викинуті на смітник». Тим часом Велч погнався за новими можливостями зростання у сфері фінансових послуг та медіа — невдовзі лише на GE Capital припадало більше половини прибутків компанії.

«Під час перебування Велча на посаді, GE демонструвала річне зростання ціни акцій приблизно на 21% на рік, значно випереджаючи S&P 500 навіть під час історичного бичачого ринку», — пише Геллес. «Коли Велч зайняв посаду, GE коштувала $14 млрд. Два десятиліття потому — $600 млрд, ставши найдорожчої компанією в світі».

Цей надзвичайний забіг зробив Джека Велча легендою свого часу. В останні роки його роботи в GE щорічно з’являлося близько 8000 статей про Велча — «більшість із них були улесливими за тоном», зауважує Геллес. Великі компанії по всій країні змагалися за те, щоб найняти його протеже в якості своїх гендиректорів. Тим часом, GE зробила Велча одним із найбагатших людей у світі:

«У 2000 році, в його останній повний рік на посаді, компенсаційний пакет становив $122,5 млн», — розповідає Геллес. «Кар’єра, заснована на компенсації акціями, окупилася. Врешті-решт, Велч володів приголомшливим 21 мільйоном акцій GE, які на піку коштували приблизно $1 мільярд».

Відмінність у розповіді Геллеса про історію Велча полягає в тому, що він майже повністю зосереджується на негативних зовнішніх факторах. Він стверджує, що підхід Джека Велча до корпоративного управління спирався на «темне мистецтво» скорочення, укладання угод і фінансіалізації — останнє з яких ледь не потопило компанію, коли криза субстандартного кредитування обрушила світову економіку через десять років після того, як він пішов у відставку. Геллес називає цю трійцю тактик «велчизмом» і протягом всієї книги звинувачує Велча в її популяризації та поширенні її витрат на американських робітників та економіку.

Ці витрати добре відомі і незаперечні. У 2009 році сам Велч засудив акціонерний капіталізм як «найтупішу ідею в світі» — на що Геллес відповідає: «Це твердження з боку Велча було сміхотворним».

Але чи є Джек Велч тим монстром, який самотужки випотрошив американське виробництво та інновації і перетворив американську мрію мільйонів робітників і менеджерів середньої ланки на кошмарний сон про стагнацію заробітної плати і мізерні пенсії? Навряд чи. Велч «носив воду» для таких економістів, як Мілтон Фрідман, політиків, як Рональд Рейган, і людей, які їх підтримували — тобто потужних і багатих інвесторів, які не дбали ні про що, окрім зростаючих прибутків. У грі також були структурні сили: зростаюча економічна міць Японії, Німеччини, а потім і Китаю; вільна торгівля і дерегуляція; занепад профспілок і зростання глобального трудового арбітражу; і надмірно поблажливий уряд. Велч не несе відповідальності за дух суспільства, зображений у таких фільмах, як «Волл-стріт» Олівера Стоуна. Він осідлав хвилю, і, можливо, допоміг збільшити її амплітуду, але він не створював і не контролював її. Жодна людина не може цього зробити, якою б великою вона не була.

Хоча книга «The Man Who Broke Capitalism» слугує довгоочікуваною протиотрутою для полиці, повної агіографічних книг про Велча, включаючи його мемуари та посібники з менеджменту, вона також є стомлюючою полемікою і невірним прочитанням сучасної історії бізнесу та культури управління, одержимої акціонерами, що виникла у 1980-90-х роках. Гірше того, намагаючись перетворити Джека Велча на «солом’яного собаку» за жадібність, егоїзм і недалекоглядність кількох поколінь, Геллес ігнорує ширший структурний і суспільний тиск, що призвів до створення економічної системи, яка виявилася несправедливою і нестійкою.

За матеріалами MIT Sloan Management Review



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Нетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікаціїНетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікації
Шкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на кращеШкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на краще
Білл Гейтс рекомендує… 10 книжок про важливе в однійБілл Гейтс рекомендує… 10 книжок про важливе в одній

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)