РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 23 липня 2018 р.

Пророки по науці: «Суперпрогнозування» Філіпа Тетлока і Дена Ґарднера

Джерело: K.Fund Media

Як люди передбачають майбутнє і в кого це виходить краще за інших.

Суперпрогнозування. Мистецтво та наука передбачення (Філіп Тетлок, Ден Ґарднер)
ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО КНИГУ
У багатьох бізнес-книгах, наприклад, у «Думай як фрік» (Think Like a Freak) Стівена Левітта (Steven Levitt) і Стівена Дабнера (Stephen Dubner), трапляється одна і та сама історія. Якийсь учений років 20 збирав прогнози політиків, політологів, економістів із найрізноманітніших приводів — війни, вибори, технологічні прориви, курси цінних паперів… Збирав і перевіряв. Виявилося, що в середньому точність таких прогнозів не вища, ніж у шимпанзе, який кидає дротики в таблицю з цифрами можливих відповідей.

Цим вченим був Філіп Тетлок (Philip Tetlock), професор психології Пенсільванського університету і автор книги «Суперпрогнозування. Мистецтво та наука передбачення» (Superforecasting: The Art and Science of Prediction). Вона стала бестселером за версією The New York Times, а журнал The Economist назвав її найкращою книгою року в 2015-му. Український переклад у 2018-му випустило видавництво «Наш Формат».

Але автор зовсім не хоче сказати, що прогнози — справа безнадійна.

По-перше, «в середньому» — досить розпливчасте поняття, і він сам уточнює, що потрібно ретельніше поглянути на результати і на терміни прогнозування: передбачення на рік набагато точніше, ніж на три роки.

По-друге, він сам проводив змагання між прогнозистами-непрофесіоналами. Індивідуально або в групах звичайні люди — пенсіонери, інженери і навіть безробітні — з цікавості створювали прогнози за найрізноманітнішими темами: як зміниться курс акцій компанії Х; чим закінчиться політична криза в Гані; підтвердять або спростують дослідження в Швейцарії і Франції факт отруєння полонієм лідера Організації Визволення Палестини Ясіра Арафата… Учасники конкурсу майже нічого не знали ні про Гану, ні про полоній. Але могли користуватися будь-якими джерелами. Користувалися — і були точнішими за експертів-профі.

Поворожи, красуне

Чималу частину книги автори присвячують дослідженню того, як людина думає, вірніше, як ставить собі запитання і як відповідає на них — або не на них, а на схожі, але легші. Замість «чи потрібно мені хвилюватися через тіні у високій траві» йде відповідь на легше запитання «а чи можу я легко згадати, як лев атакує когось із високої трави». Під час опису цих феноменів автори активно посилаються на Даніеля Канемана, Річарда Талера і Нассіма Талеба. Не дивно — Тетлок працював разом із ними.

А ще автори пишуть про те, як у пресі й навіть у серйозніших організаціях — у розвідці, наприклад — сприймають прогнози.

Виявляється, майже ніхто й ніколи не веде реєстрів — які прогнози справдилися, які ні й чому

І навіть не намагається розібратися в мові провісників — що означають всі ці «не виключено», «можливо» і «цілком ймовірно». Історик і професійний розвідник Шерман Кент (Sherman Kent) якось спробував запровадити таблицю значень: «93% плюс-мінус 6 п.п. — майже безумовно; 75% плюс-мінус 12 п.п. — імовірно» тощо. Це викликало спротив як прогнозистів, так і потенційні споживачі прогнозів. І вони, між іншим, наводили цілком здорові аргументи.

Крутий і ще крутіший

Однак суперпрогнозисти — ті, що вигравали змагання, — як раз охоче користувалися мовою відсотків для визначення ймовірностей. Уміння працювати з цифрами — одна з психологічних особливостей цієї категорії людей. При цьому вони зовсім не є математичними геніями. Так само як і просто геніями — їхній IQ вищий за середній, але не винятковий.

А ще вони люблять споживати великі обсяги інформації і вміють не зациклюватися на раніше отриманих висновках або усталених ідеях.

З’явилися нові дані — це привід переглянути прогноз або навіть змінити свою думку

Але головне, за Тетлоком, — ці якості можна в собі розвинути, тобто вміння давати прогнози — не таємничий вроджений талант, а навик, що розвивається. Але, на жаль, «не існує жодного способу робити точні прогнози». Вони завжди залишаться ймовірнісними.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Розвиток мозку. Як читати швидше, запам’ятовувати краще та досягати метиРозвиток мозку. Як читати швидше, запам’ятовувати краще та досягати мети
Творча впевненість. Як розкрити свiй потенцiалТворча впевненість. Як розкрити свiй потенцiал
Неординарні. Історії успіхуНеординарні. Історії успіху

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)