ТЕНДЕНЦІЇ | ІТ 8 січня 2021 р.

Cisco: ключові технологічні тренди 2021 року

У 2020 році в наслідок пандемії коронавируса і ряду інших чинників процеси цифрової трансформації різних областей світової економіки істотно прискорилися. В результаті темпи розвитку мереж зв’язку перевершили всі існуючі раніше прогнози, і вже в 2021 році можуть бути досягнуті деякі показники, які раніше компанія Cisco прогнозувала лише до 2024 року.

Цифрова трансформація в 2021 році обіцяє нам великі зміни. Як показала пандемія, найважливішим фактором для підприємств і установ сьогодні є готовність оперативно реагувати на непередбачені ситуації і впроваджувати інновації для підвищення ефективності бізнесу. Основа таких інновацій — розумна і масштабована мережева інфраструктура, яка забезпечує безпеку і гнучкість бізнес-процесів.

Протягом всього періоду пандемії Cisco активно працювала зі своїми клієнтами, прагнучи забезпечувати не лише безперервність їх бізнесу, але і його адаптивність. В результаті компанія визначила шість трендів, які, на її думку, будуть визначати найближче майбутнє галузі ІТ.

Cisco: ключові технологічні тренди 2021 року

Тренд №1: усунення цифрової нерівності

Для тих, у кого в 2020 році був доступ в інтернет, мережі зв’язку стали без перебільшення кровоносними судинами соціальної та економічної діяльності. Але це лише близько половини всього населення світу. Пандемія яскраво висвітлила проблеми другої половини. У країнах, що розвиваються, доступ в інтернет є лише у 35%, у більш розвинених — у 80%. І практично в будь-якій країні цифрова нерівність сильніше зачіпає сільські райони і бідні верстви населення, причому іноді диспропорція досягає значних розмірів.

Сьогодні телекомунікації створюють фундаментальну, відкриту всім соціально-економічну структуру, в якій всі громадяни можуть навчатися і працювати. Саме тому Cisco з ентузіазмом сприймає появу таких бездротових технологій наступного покоління, як 5G і Wi-Fi 6. Вони суттєво підвищать пропускну здатність і швидкість передачі даних, зменшать час затримки і забезпечать зв’язок у таких районах, де застосування оптоволокна реалізувати важко. Виграють усі — мобільні працівники, освітня сфера, виробництво і телемедицина. У Cisco вважають бездротовий зв’язок головним знаряддям згладжування цифрової нерівності. Нові технології прискорять розвиток і інновації для мільйонів.

За даними PwC, за рахунок надання доступу в інтернет тим, хто зараз перебуває в офлайні, світова економіка отримає $6,7 трлн. Це дозволить вибратися з убогості 500 млн чоловік і доведе, що розширення доступу до інтернету — наріжний камінь для підвищення рівня життя на всій планеті.

Тренд №2: датчики як фактор поліпшення умов і підвищення безпеки праці

Різні датчики давно використовувалися в цілях контролю якості і стеження за станом навколишнього середовища. Тепер на авансцену висувається їх застосування для зміцнення здоров’я і охорони праці: датчики у вигляді пластиру для стеження за параметрами організму; спортивні датчики, що повідомляють про струси; датчики втоми, що стежать за рівнем уваги у важких умовах праці.

Тим, хто повертається на робочі місця, рекомендації, отримані в результаті аналізу інформації датчиків, допоможуть організувати більш безпечну, здорову і продуктивну атмосферу. У поєднанні з Wi-Fi, технологіями локалізації і такими платформами спільної роботи, як Webex, вони знайдуть простір, що недостатньо використовується або є переповненим, і будуть стежити за температурою, вологістю, якістю повітря і рівнем освітленості в робочих приміщеннях.

За даними опитування Cisco Global Workforce Study, 96% компаній можуть поліпшити умови праці за допомогою інтелектуальних технологій організації робочих місць.

Тренд №3: корпоративні додатки для підвищення гнучкості і стійкості бізнесу

У перші місяці пандемії компанії були змушені швидко адаптуватися до змін. Ключовим інструментом цього стали хмарні рішення, які дозволили реалізувати функціонал, необхідний для того, аби відповідати новим вимогам замовників і працівників.

Минуло 10 місяців — і критичні для бізнесу додатки стали надзвичайно розподіленими, працівники — мобільними як ніколи, а вимоги до систем — безпрецедентними. У перспективі ІТ-служби повинні стати ще більш маневреними. Рішення для спостереження (observability solutions) допоможуть перейти від моніторингу всього до моніторингу релевантних даних і аналітичних рекомендацій. І в міру масштабування поточних перетворень головними для перспективного зростання, конкурентоспроможності та життєздатності будуть аналітичні рекомендації і засоби автоматизації.

Тренд №4: додатки як інструмент підвищення лояльності до бренду

Вибухове зростання мобільних і «розумних» пристроїв змінило все наше повсякденне життя. Сьогодні можна знайти мобільні додатки для всього — від шопінгу і банківських послуг до освіти і здоров’я. Нещодавно вони стали використовуватися для відстеження контактів під час пандемії. Мобільні додатки дозволяють приватним компаніям і державним організаціям контактувати з користувачами так, як неможливо було уявити ще кілька років тому. І більшість бізнес-процесів теж виконуються за допомогою додатків.

Найбільш просунуті додатки забезпечують не тільки миттєвий обмін інформацією, а й глибоку персоналізацію. Для цього необхідна можливість оперативної переробки величезних масивів даних у корисну інформацію. І що швидше, то краще. З такими можливостями компанія зможе відповісти на запит клієнта ще до того, як він повідомить про проблему. Саме в результаті такого поєднання імерсивної, інтелектуальної персоналізації і взаємодії базове задоволення клієнта перетворюється в його глибоке залучення, ентузіазм і лояльність.

Згідно з недавнім опитуванням Cisco, 71% директорів з інформаційних технологій та ІТ-менеджерів згодні з тим, що клієнтський досвід і лояльність до бренду починають грати все більшу роль.

Тренд №5: беспарольне майбутнє

Мобільність, розподілена робота і зростання застосування хмарних рішень принесли багато користі з точки зору масштабованості і витрат. Але з розширенням горизонту атаки з’явилися нові проблеми.

Для їх вирішення була розроблена методологія інформаційної безпеки на основі принципу нульової довіри. Крадіжка і втрата ідентифікаційних даних досі залишаються частою причиною несанкціонованого доступу, і ситуація тільки погіршується масовим переходом до віддаленої роботи. Новим периметром безпеки стали користувальницькі дані.

Біометричні технології стають все доступнішими як для бізнесу, так і для споживачів, і постачальники рішень безпеки, галузеві групи і платформи працюють, наближаючи беспарольне майбутнє. Організаціям пора готуватися до неминучих змін, коли традиційні паролі перестануть бути основним способом доказу того, що користувач є саме той, за кого він себе видає.

За даними звіту 2020 Duo Trusted Access Report, 80% використовуваних для роботи мобільних пристроїв налаштовані на застосування біометрії, за 5 років цей показник зріс на 12%.

Тренд №6: моделі використання ІТ з оплатою в міру реального використання ресурсів

Організації давно звикли до універсальних рішень. Але часом це означає, що вони платять за функції, які фактично не використовуються. Сьогодні модель застосування програмного забезпечення як послуги дозволяє організаціям купувати тільки ті функції, які їм у даний момент потрібні, з можливістю подальшого швидкого і зручного розширення функціоналу при необхідності.

Моделі споживання змінюватимуться і надалі, особливо з ростом програмно-доступних функцій і можливостей, як у хмарі, так і локально. Таким чином, гнучкість і економічність моделей оплати в міру реального використання ресурсів (pay-as-you-consume) настільки вигідні, що відмовлятися від них стає все важче.

Перехід до оплати за фактом споживання робить ІТ-витрати організацій більш передбачуваними і гнучкими. За даними опитування Cisco 2021 CIO and IT Decision Makers Trends Pulse, 85% директорів з інформаційних технологій та ІТ-менеджерів назвали таку можливість важливою для їх бізнесу, причому 43% з них — дуже важливою.

За матеріалами прес-релізу Cisco.

Ілюстрація: capitalwatch.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Спершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слідСпершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слід
Діяти як переможець, думати як переможецьДіяти як переможець, думати як переможець
МікромайстерністьМікромайстерність

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)