ТЕНДЕНЦІЇ | Пост-робочий світ 14 липня 2017 р.

«Клас непотрібних»: яким буде життя в світі без роботи

Джерело: "Економічна правда"

Якщо технології перетворять роботу в пережиток минулого, що ми будемо робити? Юваль Ной Харарі (Yuval Noah Harari), професор історії Єврейського університету в Єрусалимі, автор міжнародного бестселера "Sapiens. Коротка історія людства" (Sapiens: A Brief History of Humankind), аналізує "клас непотрібних" і шукає для них нове призначення.

«Клас непотрібних»: яким буде життя в світі без роботи (Юваль Ной Харарі) Більшість професій, які існують сьогодні, зникнуть у найближчі десятиліття.

З огляду на те, що кількість завдань, в яких штучний інтелект перевершує людей, стає все більшим, то і кількість робіт, де штучний розум замінить людину, також буде рости.

Швидше за все виникне багато нових професій: наприклад, дизайнери віртуальної реальності (VR). Але для подібних професій, ймовірно, буде потрібно набагато більше творчості і гнучкості, ніж зможуть дати 40-річні безробітні водії таксі або страхові агенти.

Лише уявіть собі віртуальну реальність, створену страховим агентом! І навіть якщо колишній страховий агент зможе перекваліфікуватися у VR-дизайнера, темпи прогресу такі, що протягом наступного десятиліття йому, можливо, доведеться знову переучуватися.

Основна проблема полягає не в тому, щоб створити нові робочі місця, а в тому, щоб придумати професії, з якими людина буде справлятися краще, ніж машини. Як результат, до 2050-го року може з'явитися новий клас людей — так званий "клас непотрібних". Люди, які не просто безробітні, а непрацездатні.

Ті ж технології, які зроблять деяких людей непотрібними, ймовірно, зроблять можливим забезпечення харчування і життєдіяльності цих людей за допомогою безумовного базового доходу. У такому випадку, основною проблемою буде забезпечити їхню зайнятість і задоволеність. Люди повинні займатися чимось, що приносить користь, в іншому випадку вони просто зійдуть з розуму. Отже, чим же "клас непотрібних" буде займатися цілими днями?

...до 2050-го року може з'явитися новий клас людей — так званий "клас непотрібних". Люди, які не просто безробітні, а непрацездатні

Перша відповідь — це комп'ютерні ігри. Економічно непотрібні люди можуть проводити все більше і більше часу в тривимірному світі віртуальної реальності, який зможе запропонувати їм більше позитивних емоцій, аніж навколишня дійсність.

По суті, це дуже древній спосіб. Тисячами років мільйони людей знаходили сенс життя в іграх з віртуальною реальністю. У минулому ми називали такі ігри релігією.

Що є релігія, акщо не VR-гра, в яку тисячі людей грають разом? Релігії, такі як іслам і християнство, створили ряд уявних законів, таких як, наприклад, "не їж свинину", "повторюй одні й ті ж молитви кожен день", "не занимайся сексом із кимось, хто з тобою однієї статі" і тому подібне.

Ці закони існують тільки в людській уяві. Закон природи не вимагає повторення магічного заклинання, він не забороняє їсти свинину або займатися одностатевим сексом. Мусульмани і християни проживають життя, намагаючись заробити очки в їх улюбленій VR-грі. Якщо ти молишся кожен день — ти отримуєш очки. Якщо ти забуваєш помолитися — ти втрачаєш очки. Якщо до кінця життя ти набираєш достатню кількість очок, то проходиш на наступний рівень (так званий рай).

Як показують нам релігії, віртуальна реальність не обов'язково повинна бути замкнутою всередині ізольованої коробки. Замість цього вона може накладатися на реальний світ. У минулому це робилося за допомогою уяви і священних книг, у XXI столітті це можна зробити за допомогою смартфонів.

Нещодавно я ходив зі своїм шестирічним племінником Матаном полювати на покемонів. Ми йшли вниз по вулиці і Матан дивився в свій смартфон, який давав йому можливість бачити покемонів навколо нас. Я взагалі не бачив покемонів, тому що у мене не було смартфона. Потім ми побачили на вулиці двох підлітків, які ганялися за тим же покемоном, і мало не побилися з ними.

Мене вразило, наскільки ця ситуація нагадує конфлікт між іудеями і мусульманами, що стосується священного міста Єрусалиму. Коли ти просто дивишся на Єрусалим, все, що ти бачиш — це камені і споруди. Ніде немає святості. Але якщо подивитися на нього крізь призму смартбуків (таких як Біблія або Коран), ти починаєш бачити святі місця і ангелів усюди.

Ідея пошуків сенсу життя через VR-ігри властива не лише релігіям, але і світським ідеологіям і життєвим укладам. Консьюмеризм — це, по суті, теж VR-гра. Ти отримуєш очки за придбання нових машин, покупку дорогих брендових речей і поїздки за кордон, і, якщо у тебе більше очок, ніж у інших, ти кажеш собі, що переміг.

Ви можете заперечити, що ці люди отримують задоволення від своїх машин і відпусток. Це, звичайно ж, так. Але релігійні люди теж отримують задоволення від молитов і виконання обрядів, а мій племінник отримує задоволення від ловлі покемонів.

Зрештою все відбувається в людських головах. Чи має значення, стимулює нейрони споглядання пікселів комп'ютерного екрану, вид з вікна на Карибському курорті або картинка раю в твоїй голові? У будь-якому з цих випадків значення, яке ми приписуємо тому, що ми бачимо, створено нашими власними думками. Насправді, воно не зовні, а всередині.

У міру наших наукових знань людське життя не має сенсу. Сенс життя — це вигадана історія, яку ми, люди, самі і придумали.

У своєму революційному есе "Глибока гра: нотатки про півнячі бої у балийцев" (1972) антрополог Кліфорд Ґірц описує, як люди на Балі витрачають купу часу і грошей, роблячи ставки на півнячі бої. Тоталізатори виконують функцію ретельно продуманих ритуалів, результати яких мають величезний ефект на соціальне, економічне і політичне становище гравців і спостерігачів.

Півнячі бої були настільки важливою частиною життя балійців, що, коли індонезійський уряд оголосив їх незаконними, люди просто ігнорували цей закон, незважаючи на загрозу арешту і величезні штрафи.

Для жителів Балі півнячі бої були так званою "глибокою грою" — грою, в яку вкладається стільки сенсу, що вона перетворюється в реальність. Балійський антрополог міг би написати подібне есе про футбол в Аргентині або іудаїзм в Ізраїлі.

Більше того, одна особливо цікава група ізраїльського населення демонструє, як жити в пост-робочому світі. В Ізраїлі живе великий відсоток ультра-ортодоксальних євреїв-чоловіків, які взагалі не працюють. Вони проводять все своє життя, вивчаючи священні писання і виконуючи релігійні обряди. Вони та їхні родини не вмирають від голоду, частково, тому що їхні дружини працюють, частково, тому що держава виділяє їм щедрі субсидії.

Тобто, незважаючи на те, що вони не заробляють, державна підтримка допомагає їм задовольняти всі базові життєві потреби.

Так працює безумовний базовий дохід. Незважаючи на те, що ці люди живуть бідно і ніколи не працювали, відповідно до Індексу задоволеності життям ортодоксальні євреї демонструють більш високий рівень задоволеності, ніж будь-яка інша група ізраїльського населення. Ізраїль практично завжди лідирує в такого роду дослідженнях завдяки внеску цих непрацюючих "глибоких гравців".

Але вам не потрібно їхати в Ізраїль, щоб побачити пост-робочий світ. Якщо у вас вдома є підліток, який любить грати в комп'ютерні ігри, ви можете провести власний експеримент. Забезпечте його мінімальною субсидією з піци і кока-коли, не просіть його ні про що і залиште без батьківського контролю.

Цілком ймовірно, що він не буде виходити зі своєї кімнати днями, сидячи за монітором як приклеєний. Він не буде робити домашню роботу або роботу по дому, буде пропускати школу і пропускати прийоми їжі. Душ і сон теж відійдуть на другий план. І малоймовірно, що він буде страждати від нудьги або почуття власної непотрібності. Принаймні в короткостроковій перспективі.

...віртуальні реальності, ймовірно, зможуть стати ключем до надання сенсу життя "класу непотрібних" в пост-робочому світі

У зв'язку з цим віртуальні реальності, ймовірно, зможуть стати ключем до надання сенсу життя "класу непотрібних" в пост-робочому світі. Можливо, ці віртуальні реальності будуть створені всередині комп'ютерів.

Можливо, вони будуть створюватися поза комп'ютерами в формі нових релігій і ідеологій.Можливо, це буде поєднання цих двох "можливо". Можливості нескінченні і ніхто не знає, який вигляд глибоких ігор затягне нас у 2050-му.

У будь-якому випадку, сенс життя не зникне із закінченням трудових буднів, оскільки він створюється швидше нашою уявою, ніж діяльністю.

Робота є невід'ємною частиною життя тільки згідно з деякими ідеологіями і життєвими укладами. Англійські поміщики XVIII-го століття, сучасні ортодоксальні євреї, і діти всіх часів і народів знаходили масу цікавого і значущого в житті, окрім роботи.

Люди в 2050-му напевно будуть здатні грати в більш глибокі ігри і конструювати складніші віртуальні світи, ніж будь-хто до них.

Але як йдуть справи з реальністю? Чи справді ми хочемо жити в світі, в якому мільйони людей загрузли у фантазіях, переслідують вигадані цілі, і дотримуються уявних законів?

Що ж, подобається вам це чи ні, але саме таким світ і є останню пару тисяч років.

За матеріалами "The meaning of life in a world without work", The Guardian.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Формула максимуму. Переможні стратегії досягнення цілейФормула максимуму. Переможні стратегії досягнення цілей
X10: Правило переможця. Як отримувати максимум від життяX10: Правило переможця. Як отримувати максимум від життя
Рік продуктивності. Експерименти з часом, увагою та енергієюРік продуктивності. Експерименти з часом, увагою та енергією

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)